Historie Plačkova

29. prosince 2008 v 12:24 |  Plačkov
Své jméno odvozuje ves zřejmě od prvního osadníka Plačka. I když se nabízejí i další možnosti, například plačky, ženy plačící dříve při pohřbech, a další.
První písemná zpráva pochází z roku 1226, kdy papež Honorius III. potvrdil ve své bule klášteru v Želivě šedesát šest vesnic, mezi jinými i Plačkov. Později se tady vystřídala řada majitelů, včetně Trčků z Lípy.
V roce 1601 prodal Trčka herálecké panství Kryštofu Karlu z Roupova. Když v roce 1618 vypuklo české povstání, snažil se tento pán vyhovět oběma stranám. To se mu ale nevyplatilo. Po bitvě na Bílé hoře byl jeho majetek zkonfiskován včetně Plačkova. On sám v té době již nežil.
Majetek tak připadl císaři Ferdinandu II.
Panství Herálec od něj koupil v říjnu 1623 Filip starší hrabě Solms. Vizitační komise po třicetileté válce uvádí v berní rule, že tady v roce 1654 žili dva usedlí rolníci, jeden nově usedlý a jeden zahradník. Lidé se živili předením, půda byla označena jako mizerná a neúrodná.
Plačkov patřil od roku 1601 až do roku 1848 pod herálecké panství. Po zřízení obecního úřadu patřila ves od roku 1869 do roku 1900 pod obecní úřad v Dubí, okres Německý Brod, později pak v okrese Humpolec.
Plačkov se osamostatnil v letech 1961 - 1979 a stal se samostatnou obcí v okrese Pelhřimov.
Od 1 ledna 1980 se stala obec součástí města Humpolec v okrese Pelhřimov.
Zdroj převzatý z knihy Františka Plevy VRCHOVINA NEZNÁMÁ.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Soniii <3 Soniii <3 | 31. prosince 2008 v 11:00 | Reagovat

Ahoj. Som z Photoclubu. Je to klub, kde fotografi ktori sa zaregistruju, pridavaju svoje fotky na blog, kde maju vytvorene vlastne galerie... Ak sa aj ty chces zaregistrovat, a vidim, ze na to mas, staci vyplnit udaje v rubrike "Registracia" na blogu www.photoclub.blog.cz

2 Zdeněk Zdeněk | Web | 2. ledna 2009 v 10:54 | Reagovat

Tento blog mě opravdu zaujal.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Navštivte mojí fotogalerii

http://www.petrpechac.cz/
  

Přeji krásný den