Hruboskalské skalní město

31. srpna 2008 v 6:24 |  Další zajímavá místa a památky po České republice
Hruboskalsko vzniklo usazením pískovců na dně druhohorního moře a podobně jako další skalní oblasti Jičínské pahorkatiny je tvořeno mladšími měkčími pískovci. Díky tomu je ve skalách k vidění mnoho zajímavých útvarů.

Nejstarší lidské osídlení je doloženo na masivu Čertova ruka z doby asi 5000 let př. n. l. Na začátku letopočtu bylo na tomto masivu germánské hradiště. Ve středověku vznikaly na skalních blocích opevněné hrady (Hrubá Skála, Valdštejn, Kavčiny).
Název pro celou oblast Český ráj vznikl v 70. letech 19. stol. mezi hosty lázní Sedmihorky a původně se vztahoval jen na hruboskalské skalní město. Pojmenování se později rozšířilo na větší oblast.
Hruboskalské skalní město (Skalák) je rozděleno do tří hlavních oblastí: Dračí skály a Zámecká rokle, Kapelník, Maják a Údolíčka. Tyto oblasti jsou propojeny sítí značených turistických cest. Nejznámější z nich je vrcholová cesta zvaná Zlatá stezka Českého ráje.

Hruboskalské skalní město je tvořeno zhruba 400 pískovcovými věžemi, které dosahují výšky až 60 metrů (380 m. n. m.). Nejvyšší a nejznámější z nich jsou Kapelník, Taktovka, Maják, Dračí zub a Dračí věž. Mezi další zajímavá místa patří hlavně vyhlídky Janova, U Lvíčka, vyhlídka na Kapelu a nejznámější Mariánská s výhledem na Dračí skály a Trosky, které jsou v pozadí. Hruboskalsko je třetí největší přírodní rezervací v rámci CHKO Český ráj. Větší jsou pouze Příhrazské skály a Podtrosecké údolí. Další foto naleznete zde. Ukaž skalní město na mapě.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

*** ZNÁTE TO NA HUMPOLECKU ? ***

ŽIJU TADY 40.5% (1460)
MÁM ZDE CHATU, CHALUPU 10.8% (388)
ANO, ZNÁM TO TAM 16.7% (603)
OBČAS TUDY PROJÍŽDÍM 4.9% (178)
JEDNOU JSEM TAM BYL(A) 7.7% (277)
NIKDY JSEM TAM NEBYL(A) 19.4% (698)

Komentáře

1 Rodrich Rodrich | E-mail | 18. srpna 2011 v 8:48 | Reagovat

Dobrý den,

dovolím si malou opravdu - na 4. fotografii není Čertova ruka (skalní oblast Kapelník), ale Sahara (oblast Dračích skal) - vpravo za ní je skalní útvar Lebka.

Hezký den z Českého ráje, Ro.

2 mauka mauka | 7. listopadu 2012 v 18:34 | Reagovat

:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Navštivte mojí fotogalerii

http://www.petrpechac.cz/
  

Přeji krásný den