Hrad Frýdštejn

10. srpna 2008 v 10:05 |  Další zajímavá místa a památky po České republice
První zmínka o Frýdštejně pochází z r.1385, kdy církevní prameny jmenují Bohuňka, řečeného Puklice z Frýdštejna. Na přelomu 14. a 15. století byl hrad v držení rodu Kamenců ze Střížovic a Čakovic, ale již v roce 1409 byl majitelem frýdštejnského panství Bohuš z Kováně. Po jeho smrti v roce 1460 se stal správcem panství Jan Zajíc z Háznburka. Poté se zde vystřídalo několik majitelů. Posledním majitelem byl Jan z Oprštorfu, který jej koupil spolu s Českým Dubem od krále v roce 1556. Jan však panství postupně rozprodal, čímž zanikla funkce Frýdštejna.
Hlavní dominantou hradu je velká hradní věž, postavená na nejvyšším skalisku, tak aby bylo možno obhlídnout široké okolí. Hrad Frýdštejn byl veřejnosti zpřístupněn v 90-letech minulého století poté, co turnovský okrašlovací spolek, který v roce 1892 hrad koupil od knížat Rohanů ze Sychrova, dal dochované zdivo zpevnit. Nálezy z doby osídlení hradu, které byly získány průzkumem, se nachází ve sbírkách turnovského muzea.
V současné době je hrad ve vlastnictví obce Frýdštejn a postupně jsou se značným nákladem prováděny záchranné práce, cílem kterých je zachování hradu alespoň v současné době příštím generacím. O hradu se píše v knize Karolíny Světlé "O krejčíkovic Anežce", někoikrát se zde filmovalo. Z nejznámějších filmů je pohádka "O princezně Jasněnce a létajícím ševci". Další foto naleznete zde. Ukaž hrad na mapě.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

*** ZNÁTE TO NA HUMPOLECKU ? ***

ŽIJU TADY 40.5% (1460)
MÁM ZDE CHATU, CHALUPU 10.8% (388)
ANO, ZNÁM TO TAM 16.7% (603)
OBČAS TUDY PROJÍŽDÍM 4.9% (178)
JEDNOU JSEM TAM BYL(A) 7.7% (277)
NIKDY JSEM TAM NEBYL(A) 19.4% (698)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Navštivte mojí fotogalerii

http://www.petrpechac.cz/
  

Přeji krásný den