Tvrz v Kralicích nad Oslavou

27. dubna 2008 v 20:48 |  Další zajímavá místa a památky po České republice
Kralice nad Oslavou byly odpradávna křižovatkou důležitých obchodních cest. Jak dokládají nálezy keramiky a hrobů kolem dnešního kostela, lokalita byla osídlena pravděpodobně již v 11. století. Ves náležela k majetku panovníka, jehož zde zastupoval správce. Ten byl "králův člověk", "králík". Za své zásluhy často získávali správcové spravované statky do svého vlastnictví. To se stalo i v tomto případě - zdejší území získal rod Kralických z Kralic, jehož prapředky byli Vít z Pucova (připomínaný roku 1255) a Mikuláš z Kralic (uváděný v písemných pramenech jako první držitel kralického statku v letech 1310 a 1318). Snad jeho syn Ješek z Kralic zde někdy v polovině 14. století vybudoval kamennou tvrz; první písemná zmínka o ní se váže k roku 1379. Rod Kralických, reprezentovaný i tak významnými osobnostmi, jako byl Blud Kralický z Kralic, sudí zemských desek kraje brněnského a znojemského, vymřel po meči roku 1609. Největší roli ve vztahu k tvrzi sehrál válečník a světoběžník Jindřich Kralický z Kralic, který ji ve čtyřicátých letech 16. století přestavěl renesančně.
K této etapě kralické historie se váže i pikantní příběh nevěry Jindřichovy manželky v době, kdy prodléval v cizině. Jindřich tuto avantýru krutě ztrestal - svůdce byl rozčtvrcen a nevěrná žena zaživa zazděna (archeologický průzkum objevil v r. 1957 ve sklepení kralické tvrze záhadný výklenek, který možná k tomuto účelu posloužil). Snad rozmrzelost z trpké zkušenosti prožité na tvrzi přiměla Jindřicha, aby v roce 1572 prodal rodové sídlo včetně přilehlých obcí za čtrnáct tisíc kop grošů Janovi staršímu ze Žerotína. Za něj zažila tvrz nejskvělejší období své existence. Jan starší ze Žerotína 1573 zřídil v Kralicích tiskárnu Jednoty bratrské a v letech 1579 - 1594 zde byla vytištěna i Bible kralická. Tiskárna byla zrušena roku 1622, nicméně ještě v roce 1626 zde pobýval Jan Ámos Komenský. To již bylo ale na sklonku existence kralické tvrze, která byla za třicetileté války zničena oddílem císařského vojska generála Buquoye.
V letech 1956 - 1971 zde proběhl důkladný archeologický průzkum, který odkryl základy a sklepy a v jehož rámci bylo konzervováno dochované zdivo. V sousedství pozůstatků tvrze byl v r. 1969 zřízen památník Bible kralické se správou Moravského muzea v Brně, který funguje dodnes. Ukaž tvrz na mapě. ***ZPĚT NA ZAČÁTEK***
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

*** ZNÁTE TO NA HUMPOLECKU ? ***

ŽIJU TADY 40.5% (1460)
MÁM ZDE CHATU, CHALUPU 10.8% (388)
ANO, ZNÁM TO TAM 16.7% (603)
OBČAS TUDY PROJÍŽDÍM 4.9% (178)
JEDNOU JSEM TAM BYL(A) 7.7% (277)
NIKDY JSEM TAM NEBYL(A) 19.4% (698)

Komentáře

1 BARRONCharlotte23 BARRONCharlotte23 | E-mail | Web | 24. března 2012 v 20:27 | Reagovat

That is understandable that money can make people free. But how to act if one has no cash? The one way only is to receive the <a href="http://goodfinance-blog.com/topics/mortgage-loans">mortgage loans</a> or just college loan.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Navštivte mojí fotogalerii

http://www.petrpechac.cz/
  

Přeji krásný den