Hrad Pernštejn

13. dubna 2008 v 21:04 |  Další zajímavá místa a památky po České republice
Hrad Pernštejn, jeden z našich nejkrásnějších hradů, se vypíná nad řekou Svratkou a městečkem Nedvědicí. O jeho historii se dochovalo málo pramenů, většina listin byla zničena v 19. století při skartaci archivu.
Zakladateli hradu byli v první polovině 13. století páni z Medlova. Hrad byl postaven jako typicky ostrožní na místě, které skvěle splňovalo představy o bezpečnosti sídla. Ze tří stran je chráněn skalním ostrohem, skála prostupuje stavbou až do druhého patra a neocenitelnou výhodou se stalo skalní jezírko s nikdy nevysychajícím pramenem. Tady vzniklo jádro hradu: okrouhlá věž Barborka, hradní palác a nádvoří.
Páni z Pernštejna, potomci pánů z Medlova, sídlili na hradě až do roku 1596. Hrad postupně přestavovali a rozšiřovali, nejvýrazněji v druhé polovině 15. a v první polovině 16. století. K původnímu jádru přibyl nový systém opevnění. Byly vyhloubeny příkopy a postaveny hradby s novými věžemi. Byla vybudována čtyřhranná věž , která stála samostatně a s obytnými budovami byla původně spojena dvěma dřevěnými mosty. Tato věž měla zajistit poslední možnost obrany a ústupu v případě dobytí hradního jádra.
Za Viléma II., nejslavnějšího z Pernštejnů, změnil hrad ještě jednou svůj vzhled. Vilém II. sice na hradě nebydlel, ale nezapomínal na něj. On a jeho syn Jan rozšířili hrad o reprezentační sály, renesanční styl se prosadil v prostorovém členění sálů a v kamenické výzdobě. Ze stylu výzdoby lze soudit, že tu pracovali Italové.
Pozdější majitelé, kteří se často střídali, již do vzhledu hradu významně nezasáhli, probíhaly jen úpravy interiéru: štuková výzdoba Rytířského sálu, rokokové malby v ložnici a čínském salónku, nová barokní kaple nahradila kapli starou.
Posledními majiteli hradu byli Mitrovští z Nemyšle, kteří na hradě sice nebydleli, ale provedli zde řadu úprav. Rovněž zde zřídili knihovnu, do které nechali svážet knihy ze zrušených klášterů. Zachránili také hrad před úpravami, které mu měly dát romantizující vzhled.
Pernštejn tak dodnes zůstal jednou z největších a nejzachovalejších goticko-renesančních pevností v Evropě a jednou z nejhodnotnějších památek v České republice. Ukaž hrad Pernštejn na mapě.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

*** ZNÁTE TO NA HUMPOLECKU ? ***

ŽIJU TADY 40.5% (1445)
MÁM ZDE CHATU, CHALUPU 10.8% (384)
ANO, ZNÁM TO TAM 16.7% (595)
OBČAS TUDY PROJÍŽDÍM 4.9% (176)
JEDNOU JSEM TAM BYL(A) 7.6% (272)
NIKDY JSEM TAM NEBYL(A) 19.5% (696)

Komentáře

1 christians christians | Web | 8. září 2016 v 3:59 | Reagovat

půjčka zuno 8-)

2 Lada Lada | 12. října 2017 v 10:57 | Reagovat

Pokud chcete vyrazit na některý z českých hradů či zámků, nejprve si o něm přečtěte-
http://www.cestovani-dovolena.info/hrady-zamky/
a můžete vyrazit nabiti informacemi.. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Navštivte mojí fotogalerii

http://www.petrpechac.cz/
  

Přeji krásný den