Zámek v Křižanově

3. února 2008 v 19:09 |  Další zajímavá místa a památky po České republice
V Křižanově stával již ve 13. století (kolem roku 1240) hrad a jeho držitelem byl Přibyslav z Křižanova. Po jeho smrti převzali Křižanov páni z Obřan, z nichž Anežka z Obřan darovala v roce 1287 polovinu vsi žďárskému klášteru. Druhou polovinu s hradem držela pak větev tohoto rodu, která měla v erbu křídlo a psala se po Křižanově. Ve 14. století byl hrad přebudován a skládal se z hradního mázhaus, velká síň, paláce, obranné věže a z opevněného předhradí. Část křižanovského zboží připadla v druhé polovině 14. století jako odúmrť markraběti Janovi a byla markraběcím lénem. na počátku 15. století drželi obě části Křižanova bratři Zikmund a Milota z Křižanova, kteří podepsali stížný list kostnickému koncilu; zemřeli však před začátkem husitských válek. Zboží pak převzal jejich vzdálený příbuzný Jan z Meziříčí a z Křižanova, který stál na straně husitské. Byl však zajat Menhartem z Hradce a propuštěn, teprve když se 21. července 1433 zavázal, že nebude vystupovat proti Menhartovi a jeho přátelům.
Za husitských válek hrad značně utrpěl a za česko-uherských válek byl rozbořen, takže při předání Křižanova Janu z Pernštejna v roce 1464 ležel v rozvalinách. Pernštejnové se udrželi na Křižanově až do druhé poloviny 16. století. V roce 1562 Vratislav z Pernštejna postoupil pustý hrad Křižanov, městečko a vesnice panství Zdeňku Lhotskému ze Ptení.
Zdeněk Lhotský vybudoval v místech někdejšího hradu renesanční zámek, třípodlažní obdélnou budovu s uzavřeným arkádovým dvorem a předzámčím. Na severní a západní straně nádvoří se arkády dochovaly dodnes, v budovách předzámčí nacházíme zbytky renesančních sgrafit s rostlinnými a volutovými ornamenty.
Po bělohorské bitvě byl zámek spolu s panství (v roce 1623) zkonfiskován Vilému Munkovi z Ejvančic, odhadnut na 44 000 zl. moravských a prodán císařskému podplukovníkovi Janu Sighartovi. Pak se jeho majitelé střídali; na počátku 18. století náležel Kounicům, kteří přivedli k rozkvětu místní železářství.
Zámek sice v roce 1710 vyhořel, ale jeho vnější dispozice zůstala neporušena.
V roce 1711 - 1720 byl barokně upraven, zejména jeho interiéry. Kolem zámku byl zřízen přírodní park.
V roce 1727 koupil zámek spolu s panství žďárský klášter, jemuž náležely až do zrušení kláštera v r. 1784. Zámek ztratil svou funkci a chátral, neboť v něm byl umístěn patrimoniální úřad.
Po zrušení kláštera připadl zámek náboženskému fondu, od něhož jej koupil Jan Karel Endsmann, který byl v roce 1818 povýšen do šlechtického stavu (s přídomkem z Ronova); Endsmann založil v Křižanově továrnu na sukna. Z jeho pozůstalosti se zachovala v zámecké knihovně sbírka zednářských spisů.
Od poloviny 19. století držela zámek známá podnikatelská rodina Teuberů. V roce 1866 přebudovali Teuberové zámek v romantizujícím slohu, i když jeho vnější podoba zůstala v podstatě nedotčena. Ukaž zámek na mapě. ***ZPĚT NA ZAČÁTEK***
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

*** ZNÁTE TO NA HUMPOLECKU ? ***

ŽIJU TADY 40.5% (1445)
MÁM ZDE CHATU, CHALUPU 10.8% (384)
ANO, ZNÁM TO TAM 16.7% (595)
OBČAS TUDY PROJÍŽDÍM 4.9% (176)
JEDNOU JSEM TAM BYL(A) 7.6% (272)
NIKDY JSEM TAM NEBYL(A) 19.5% (696)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Navštivte mojí fotogalerii

http://www.petrpechac.cz/
  

Přeji krásný den