Památky v okolí Humpolce, Pelhřimova a Křemešnický okruh

5. srpna 2007 v 7:56 |  Cyklotrasy a pěší turistika - popis tras
Výlet můžeme zahájit v Humpolci na náměstí, kde lze i zaparkovat. Dominantou náměstí je kostel svatého Mikuláše postavený ve 13. století, který však prošel řadou rekonstrukcí. K náměstí přiléhá i skupina středověkých domů a secesní radnice.
Z náměstí se vydáme po modré značce směr rozcestí Na štůlách a po 1 km chůze se dostaneme na okraj města, kde přejdeme po hrázi rybníka zpevněné alejí tzv. stoletých stromů. Tvoří ji 150-ti až 200-leté duby. Zde se k nám zprava přidá naučná stezka Březina, která nás během 6 km poutavou formou seznámí s nejvýznamnějšími pozoruhodnostmi v okolí. Stezka vede pěknými smíšenými lesy zprvu spolu s modrou značkou, kde projdeme kolem rozcestí Na štůlách (pozor, zde neodbočte k hradu po žluté, naučná stezka vede rovně s modrou) a po cca 1 km z ní odbočíme vpravo. Vyvrcholením naučné stezky je prohlídka zříceniny hradu Orlíka, která se tyčí na skalním ostrohu. Cestou k hradu nepřehlédněte odbočku k 19 m hluboké hradní studni. Od hradu pak postupně klesáme po uzoučké pěšině přes kamenné moře zpět do Humpolce.
Naší další zastávkou je bývalé královské město Pelhřimov, jehož historické centrum si až do dnešní doby zachovalo středověký charakter. Nejcennější památky se nacházejí na čtvercovém náměstí T.G. Masaryka a v přilehlých ulicích. Uprostřed náměstí stojí kašna se sochou sv. Jakuba z 18. století Mezi dominanty náměstí patří gotický kostel sv. Bartoloměje a zámek pánů z Říčan. Historické jádro uzavírají zbytky opevnění a dvě dochované brány.
Naším třetí zastavením je okruh v okolí vrchu Křemešník. Až na jeho vrchol můžeme dojet autem a zaparkovat u vyhledávaného horského hotelu. V okolí Křemešníku se rozkládá přírodní rezervace, která chrání původní smíšené porosty. Kousek od parkoviště stojí krásný barokní kostel Nejsvětější Trojice z poloviny 18. století. Od něho vede Křížová cesta až ke kapli sv. Jana Křtitele, u které vyvěrá občasný pramen. Na vrcholu se nachází rozhledna Pípalka, která je přístupná veřejnosti o prázdninách každý den a od dubna do října o víkendech (doporučujeme návštěvní dobu předem ověřit). Ideální způsob, jak se pohodlně seznámit se všemi místními pamětihodnostmi a krásnou přírodou, je absolvovat 5,5 km dlouhý Křemešnický okruh, který nás postupně provede kolem kaple sv. Jana Křtitele (1,5 km) s periodickým pramenem s radioaktivní vodou, malebné Slunečné paseky (3 km), Stříbrné studánky a Ivaniných rybníčků (3,5 km).
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

*** ZNÁTE TO NA HUMPOLECKU ? ***

ŽIJU TADY 40.5% (1460)
MÁM ZDE CHATU, CHALUPU 10.8% (388)
ANO, ZNÁM TO TAM 16.7% (603)
OBČAS TUDY PROJÍŽDÍM 4.9% (178)
JEDNOU JSEM TAM BYL(A) 7.7% (277)
NIKDY JSEM TAM NEBYL(A) 19.4% (698)

Komentáře

1 Jan Pajgrt Jan Pajgrt | E-mail | 30. prosince 2013 v 0:09 | Reagovat

Líbí se mi tu, mám zde přátele.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Navštivte mojí fotogalerii

http://www.petrpechac.cz/
  

Přeji krásný den