Tvrz ve Speřicích

10. června 2007 v 19:46 |  Památky a tip na výlet od 5 do 15 km
Speřická tvrz byla zřejmě rozsáhlejší stavbou opevněnou s využitím rybníka a vodního příkopu. O její podobě lze soudit pouze z velmi skromných pozůstatků a popisů ve starší literatuře. Její poměrně rozsáhlé zbytky setrvaly poměrně dlouho, zbořeny byly teprve v 80. letech 19. století.
Areál uzavírala obvodová hradba s branskou věží v čele. K ní také zřejmě patří jediný zřetelně dochovaný zbytek - torzo armovaného nároží budovy o síle zdiva cca 95 cm a délce cca 150 cm v obou směrech od nároží. Ústupek ve zdivu cca 150 cm nad dnešní úrovní terénu pravděpodobně sloužil k uložení stropních trámů pravděpodobně plochostropého přízemí. Svislý přímý úsek zdiva ve straně směrem k rybníku naznačuje existenci nějakého otvoru - okna, arkýře či vstupního portálu.
Existence předpokládané vstupní branské budovy typologicky odpovídá tvrzím stavěným ve druhé polovině 14. století, což by mohlo potvrzovat jako možného stavitele tvrze Předbora ze Speřic. Bližší datování neumožnil ani kachel zdobený dvouocasým lvem nalezený při boření zbytků tvrze, který pouze potvrzuje aktivní existenci tvrze v průběhu 15. století. Ukaž Speřickou tvrz na mapě.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

*** ZNÁTE TO NA HUMPOLECKU ? ***

ŽIJU TADY 40.5% (1460)
MÁM ZDE CHATU, CHALUPU 10.8% (388)
ANO, ZNÁM TO TAM 16.7% (603)
OBČAS TUDY PROJÍŽDÍM 4.9% (178)
JEDNOU JSEM TAM BYL(A) 7.7% (277)
NIKDY JSEM TAM NEBYL(A) 19.4% (698)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Navštivte mojí fotogalerii

http://www.petrpechac.cz/
  

Přeji krásný den