Jiřice

9. května 2007 v 17:42 |  Obce v okolí Plačkova: Kamenice, Vilémov, Rozkoš a další.....
Obec je jedna z nejstarších vesnic založených želivskými premonstráty v místech bývalého pohraničního hvozdu " Borek ". Nejstarší archivní dokument, který ves uvadí, je bula papeže Honoria 2. z roku 1226. V roce 1341 se poprvé připomíná jiřická RYCHTA, předchůdce dnešní obecní samosprávy (obecního úřadu). Jiřice vždy patřily mezi největší obce panství želivského a později humpoleckého okresu a jejich katastrální výměra činila cca 1 200 ha. Největší rozvoj obce souvisel s textilním průmyslem v nedalekém Humpolci.
K významným památkám patří kostel svatého Jakuba, který je nejstarší stavbou v obci. Poprvé se uvádí již v roce 1350. Z původně gotické stavby se zachovaly do dnešních dnů pouze obvodové zdi presbytáře (kněžiště) s okny. Původní umělecká výzdoba a zařízení kostela (obrazy, sochy, oltář, kazatelna) pochází od umělců, kteří tvořili v želivském klášterním kostele.
Další pamětihodností nacházející se v obci je Jiřická lípa, která patří k nejstarším stromům tohoto druhu v Čechách vůbec. Nejvýznamější historickou osobností Jiřic, známou v celé republice, je nepochybně Jan Želivský, zdejší farář a pozdější vůdce radikálních husitských Pražanů. Ukaž obec Jiřice na mapě.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

*** ZNÁTE TO NA HUMPOLECKU ? ***

ŽIJU TADY 40.5% (1460)
MÁM ZDE CHATU, CHALUPU 10.8% (388)
ANO, ZNÁM TO TAM 16.7% (603)
OBČAS TUDY PROJÍŽDÍM 4.9% (178)
JEDNOU JSEM TAM BYL(A) 7.7% (277)
NIKDY JSEM TAM NEBYL(A) 19.4% (698)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Navštivte mojí fotogalerii

http://www.petrpechac.cz/
  

Přeji krásný den