Humpolecká náměstí

6. března 2007 v 17:49 |  Humpolec a jeho historie
Život města a jeho historie se vždy soustřeďovaly na náměstích. Úpravu všech čtyř - Horního, Dolního, Havlíčkova a Tyršova náměstí v Humpolci navrhl významný český architekt Josef Gočár. Josefínská mapa, datovaná rokem 1796, uvádí, že město Humpolec je tvořeno zástavbou domů podél dvou náměstí a jejich spojnice. První náměstí je vytvořeno jako zástavba podél protáhlé obdélné cesty na volném prostranství, v horní části stojí kostel sv. Mikuláše.
Druhým náměstím je bývalé čtvercové náměstí, tzv. České město, tvořeno dnes ulicemi Komenského, Husova a Havlíčkovým náměstím.
V minulosti, především po Josefínských reformách v 18. století, žili pospolu katolíci, evangelíci i židé. Každá komunita obývala určitou část města a stavěla si svoje vlastní svatostánky a další světské budovy. Dělení na náboženské komunity ve městě odpovídá i rozmístění památek, které se vyskytují na bývalém "katolickém" Horním a Dolním náměstí, na evangelickém Českém městě, a bývalém židovském městě na Zichpili.
Moderní tvář města vznikla za první republiky, kdy zde byla upravena čtyři humpolecká náměstí a na nejnovějším z nich , Tyršově, byl postaven na svou dobu moderní "Goráčův dům.Ukaž město Humpolec na mapě.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

*** ZNÁTE TO NA HUMPOLECKU ? ***

ŽIJU TADY 40.5% (1460)
MÁM ZDE CHATU, CHALUPU 10.8% (388)
ANO, ZNÁM TO TAM 16.7% (603)
OBČAS TUDY PROJÍŽDÍM 4.9% (178)
JEDNOU JSEM TAM BYL(A) 7.7% (277)
NIKDY JSEM TAM NEBYL(A) 19.4% (698)

Komentáře

1 duplák duplák | 3. května 2010 v 21:45 | Reagovat

čaw ...a Husovo náměstí nemáš?!! O_O

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Navštivte mojí fotogalerii

http://www.petrpechac.cz/
  

Přeji krásný den