Židovské město Humpolec

19. listopadu 2006 v 5:27 |  Humpolec a jeho historie
První písemný záznam o malé židovské komunitě v Humpolci se nacházel v archivu Želivského kláštera z roku 1385. Při úředním sčítání Židů z roku 1719 tu bylo 10 rodin, celkem 52 osob, které žily v židovské čtvrti na Zichpili. Židé spadali pod přímou jurisdikci herálecké vrchnosti, které také platili za ochranu (tzv. Schutzgeld). V tomtéž soupisu se již uvádí, že v Humpolci byl i židovský hřbitov a modlitebna v soukromém bytě.
V první čtvrtině 18. století se ustavila i židovská obec. Roku 1787 žilo v Humpolci 24 rodin, roku 1850 to již bylo 61 rodin (280 osob), tj. celkem 6% všech obyvatel. Roku 1890 bydlelo v Humpolci 324 osob židovského vyznání, roku 1930 již jen 89 osob, po II. světové válce židovská obec obnovena nebyla. Židovské město se nachází na jižním okraji městského jádra. Původně se jednalo o kompaktní ghetto tvořené asi třiceti domy, s malým náměstím a několika uličkami. Severovýchodní část ghetta byla zbořena, ale většina domů je v přestavbách dochována. Uprostřed židovské čtvrti, která je dodnes zvaná Zichpil, stojí židovská synagoga.
Střípky z židovské obce:
Český císař přispěl na škody po požáru
Roku 1886 postihla židovskou obec krutá rána. V jednom z domů vypukl požár, který roznesl prudký vítr na šestnáct domů a synagogu. Bez přístřeší zůstalo devět židovských rodin. Ukázalo se, jak si umí židé vzájemně pomoci. Ještě týž den po uhašení požáru mezi sebou vybrali vysokou finanční částku. Později přispěl i císař a král František Josef I.
První zvolený rabín neznal češtinu
Humpolecká židovská obec na základě zákona z roku 1890 vypsala konkurz na rabína. V roce 1894 jím byl zvolen Moric Wohl. Množily se však stížnosti židů na jeho neznalost českého jazyka. Proto byl odvolán a na jeho místo nastoupil nový rabín Marek Jedlinský.
Při pohřbu nikdo nehleděl za průvod
Také humpolečtí židé založili pohřební bratrstvo Chevra kadiša, kam si každý přispíval určitou částkou. Když zemřel, tak mu vystrojili slavný pohřeb. Mrtví nebyli vystaveni veřejnosti, jako tomu bývalo zvykem v kostelech, pouze je čekalo rituální omytí. Doposud se například v márnici v Hořepníku zachoval vývod do komína, protože zde byla pro tato účely ohřívána voda. Průvod vycházel z domu smutku na hřbitov a židé neustále vykřikovali "neotáčejte se, neotáčejte se". Kdo se otočil za pohřebním průvodem, tak jej stihla smůla. Ukaž město Humpolec na mapě.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

*** ZNÁTE TO NA HUMPOLECKU ? ***

ŽIJU TADY 40.5% (1467)
MÁM ZDE CHATU, CHALUPU 10.8% (390)
ANO, ZNÁM TO TAM 16.7% (606)
OBČAS TUDY PROJÍŽDÍM 5% (180)
JEDNOU JSEM TAM BYL(A) 7.7% (280)
NIKDY JSEM TAM NEBYL(A) 19.3% (701)

Komentáře

1 leona nováková leona nováková | 17. října 2009 v 14:56 | Reagovat

humpolec je hezké městov humpolci by mohl být kaufland jako v pelhřimově

2 GimoAngew GimoAngew | E-mail | Web | 23. září 2017 v 19:21 | Reagovat

Accidentally delete the document in Word can every. Next data and the text disappears. To  again develop a document, required spend a lot of time. But there is not always such an opportunity. Find out the most reliable proven  sure method to restore the Word document. It can even young user.
Attach a little effort and get excellent advice. Now spoiled document can recover in a couple of minutes. Work work quickly and without effort. Missing document? Easy Restore it. Immediately, easily, safely.
<a href=http://bestdatarecovery.info/how-to-use-file-recovery-software>http://bestdatarecovery.info/how-to-use-file-recovery-software</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Navštivte mojí fotogalerii

http://www.petrpechac.cz/
  

Přeji krásný den