Naučná stezka Březina

17. listopadu 2006 v 9:55 |  Cyklotrasy a pěší turistika - popis tras
Naučná stezka Březina vznikla na konci 60. let z iniciativy místní organizace ČSOP v Humpolci. Po ukončení její činnosti však byla během krátké doby zničena a zůstalo jen značení. V letech 2000 - 2001 naučnou stezku obnovil a rozšířil Klub ochrany dravců a sov sdružení Dětí Země Malé Bříště ve spolupráci se společností Castrum. o.p.s. Humpolec a za finanční podpory Města Humpolec a Ministerstva životního prostředí. Jméno stezky je odvozeno od pana Otakara Březiny - prvního ředitele rolnicko-lnářské školy v Humpolci.
Stezka vede převážně po lesních cestách v okolí zříceniny hradu Orlíka.
K naučné stezce se dostanete snadno z náměstí v Humpolci - půjdete k lesoparku u základní školy Podhrad. Naučná stezka je obousměrná, výborně značená i v místech, kde vede přímo lesem. Pokud přijedete vlakem, je nutno přejít celý Humpolec. Automobilisté naopak mohou ze silnice Humpolec - Havlíčkův Brod odbočit na konci Humpolce vlevo, zaparkovat u továrny a začít u poslední zastávky - židovského hřbitova.
Trasa je 9 km dlouhá, ale pohodlná. Na 16 tabulích se podrobně seznámíme s přírodou okolí Humpolce a problémy její ochrany, navíc uvidíme zbytky starých dolů a rýžovišť a můžeme navštívit i zříceninu hradu Orlíka. Z lesoparku se postupně dostanete do nádherných lesů. Postupně se seznámíte nejen se stromy, ale i se zvířaty a ptáky, kteří zde žijí.
Naši předkové odvedli při těžbě zlata čistou práci. Po zlatonosné hornině zbyla jen rýha v zemi, důlní díla jsou zavalená a hromady zlatonosného písku důkladně přebrané (naši předkové odvedli čistou práci, daleko dokonalejší, než zůstává po dnešní těžbě). Nedělejte si marné naděje, zlato zde již nenajdete. Pro sběratele je však na naučné stezce specialita - unikátní naleziště andaluzitu, který v sobě někdy uzavírá až ½ cm velká korundová zrna. V každém případe si nasbíráte živce, křemen, skoryly a biotit, při troše štěstí i zmíněný andaluzit, krystaly záhnědy nebo růženín. Nenechte se však omámit třpytem kamenů a nechte něco i pro ty, kteří přijdou po vás.
Na trase jdeme i kolem zříceniny hradu Orlík. Hrad, který byl do koce 15. století nazýván Humpolec, vznikl na začátku 14. století. Později bylo vybudováno předhradí a upraveno opevnění. Velká obytná budova je ze 16. století. Ke konci 17. století byl již hrad opuštěn. Celá zřícenina byla zabezpečena a zakonzervována v letech 1913 - 1918. Při vykopávkách roku 1939 byly odkryty hradní klenuté sklepy.
Dnes je nejnápadnější zbytek hranolovité věže, brána a zbytky obytných budov. Zřícenina je v letních měsících přístupna veřejnosti od úterý do neděle od 900 do 1700 hod.
Území je tvořeno nejstaršími horninami, jaké od nás známe. Jsou to moldanubické ruly. Zvětrávají do kamenných bloků, někdy vytvářejí kamenná moře nebo malebné skalky a skály. K některým se váží i místní pověsti.
I když se dozvíte mnoho o lese a o přírodě, nespěchejte a odbočte několik desítek metrů k menším rybníčkům. Slouží nejen k zadržení vody, ale zpestřují celé společenstvo rostlin i živočichů.
Poslední zastávkou je židovský hřbitov. Jako každý židovský hřbitov se na první pohled liší od hřbitovů křesťanských. Pokud se zde na chvíli zastavíte, postupně přestanete vnímat vnější rozdíly a uvědomíte si, že mezi lidmi je mnohem víc společného než rozdílného.
Problémem je, kdy se na stezku vydat. Důlní díla a lomy jsou nejnápadnější v době, kdy opadá listí - tedy na podzim a v zimě. Hrad je přístupný v letní turistické sezóně. Houby zde rostou nejvíce na podzim - a na jaře jsou lesy nejkrásnější.
Parametry naučné stezky:
délka 9 km, čas prohlídky 3 - 4 hodiny, mírně kopcovitý terén
Veřejná doprava: Humpolec (vlak, autobus). *** ZPĚT NA ZAČÁTEK ***
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

*** ZNÁTE TO NA HUMPOLECKU ? ***

ŽIJU TADY 40.5% (1467)
MÁM ZDE CHATU, CHALUPU 10.8% (390)
ANO, ZNÁM TO TAM 16.7% (605)
OBČAS TUDY PROJÍŽDÍM 4.9% (179)
JEDNOU JSEM TAM BYL(A) 7.7% (279)
NIKDY JSEM TAM NEBYL(A) 19.3% (700)

Komentáře

1 Michal Michal | E-mail | Web | 31. července 2014 v 16:33 | Reagovat

Mě se hrozně líbí, když jsou naučné stezky přehledně označené. Na http://www.gsplus.cz/ je možné objednat výrobu značek, pro nějaké místa by se více značek určitě hodilo

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Navštivte mojí fotogalerii

http://www.petrpechac.cz/
  

Přeji krásný den