Židovský hřbitov mezi Rozkoší a Humpolcem

8. října 2006 v 18:37 |  Památky a tip na výlet do 5 km
Kdy se první židé v Humpolci usadili,není známo.Dle nejstarší listiny ze dne 15. května 1385 bydlelo zde v tomto roce již několik rodin. Hřbitov byl založen roku 1716 a od té doby byl dvakrát rozšířen.Pro galerii obrázků klikni zde:
Nejstarší část nalezneme při pravé straně od vstupu,tedy ve východní části.U vchodu do hřbitova se nachází tzv."Bejtšube",obřadní místnost,kde byl zesnulý rituálně očištěn (omyt), dříve než byl pochován do země.Rozloučení se zemřelým se nekonalo v synagoze a ani mu nebyl přítomen rabín.O všechny smuteční záležitosti se staral spolek "Cherva kadiša" (Pohřební bratrstvo). Pohřeb se konal v den úmrtí a zemřelý byl po rituálu očištění pochován do země v jednoduchém rubáši bez rakve,v pozdějším období pak v jednoduché rakvi.Židovské hroby nemají obrubníky a návštěvníci na ně přinášejí místo květin kamínky,které jsou symbolem ochrany hrobu. Hřbitov sloužil i pro židy ze širokého okolí ( Lipnice , Kaliště , Želiv , Věž ),a tak je zde pochováno i několik významných osob z okolí.Například příbuzní Gustava Mahlera, světově proslulého hudebníka,ale i děd spisovatele Franze Kafky. Mezi nejzajímavější a nejcennější na hřbitově patří náhrobky z doby baroka a klasicismu.Nápisy na náhrobcích jsou psány hebrejsky,mladší německy a taky česky.Poslední pohřby se zde konaly ve čtyřicátých letech dvacátého století.
Po druhé světové válce byly některé z mladších náhrobků částečně poškozeny řáděním vandalů.Hřbitov bez využití a údržby postupně zarůstal náletovými dřevinami. V nedávné době byla nákladem města Humpolec opravena vstupní prostora.V současné době má hřbitov vlastního správce.Podstatně se tak díky celoroční péči zlepšil celkový vzhled areálu.Snad se hřbitov do budoucna dočká i oprav poškozených a vyvrácených náhrobků.Od roku 1994 je také židovský hřbitov se stromovím chráněn jako významný krajinný prvek, a to nejenom díky cenným náhrobkům,ale i celkovému začlenění do přírodního prostředí.Chráněny jsou i stromy obrostlé břečťanem,náhrobky a hřbitovní ohrazení.
Náhrobky významných osob:
Simon a Marie Mahlerovi, prarodiče G. Mahlera
Josef Mahler, strýc G.Mahlera
Bernard a Anna Mahlerovi, humpolečtí příbuzní G. Mahlera
Leopold Löwy, strýc Julie Kafkové, matky Franze Kafky
Hrob rodiny Bauerů - příbuzní Otto Bauera, rakouského sociálně demokratického politika, členové rodiny zastupovali židovskou komunitu v městském zastupitelstvu.
Hrob rodiny Mandlerů (mj. rodiče Arnošta Mandlera, malíře a překladatele z francouzského jazyka
Hrob rodiny Freundů ze Želiva (Emil Freund, Mahlerův spolužák a později právní zástupce, Marie Freundová, Mahlerova první láska).
Hroby rodiny Kummermanů (příbuzní Daniela Kummermana, velvyslance ČR v Izraeli
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

*** ZNÁTE TO NA HUMPOLECKU ? ***

ŽIJU TADY 40.5% (1467)
MÁM ZDE CHATU, CHALUPU 10.8% (390)
ANO, ZNÁM TO TAM 16.7% (605)
OBČAS TUDY PROJÍŽDÍM 4.9% (179)
JEDNOU JSEM TAM BYL(A) 7.7% (279)
NIKDY JSEM TAM NEBYL(A) 19.3% (700)

Komentáře

1 dudley dudley | Web | 20. června 2015 v 10:40 | Reagovat

jak vypočítat úroky z půjčky :-|

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Navštivte mojí fotogalerii

http://www.petrpechac.cz/
  

Přeji krásný den