*Skála* Kostel a studánka Panny Marie

18. října 2006 v 19:14 |  Pověsti
Když se ve Skále rozhodovali, kde postavit kostel, vybrali místo, kde již stála malá kaplička, pod kterou byli pohřbeni husitští bojovníci, kteří zde padli v boji.
Jednoho dne začali sousedé na místo navážet kámen na stavbu, ale když přišli druhý den, byl kámen pryč. Našli jej na kopečku nad vesnicí. Dlouho se radili, co to znamená a nakonec se všichni shodli, že je to znamení a že jim samotná Panenka Maria ukazuje místo, kde mají kostel postavit.
Nechce, aby kostel stál na místě hrobu vojáků. V 17. století se Panna Maria ve Skále zjevila a na důkaz je možné na kameni za zrušeným hřbitovem u kostela vidět otisk její nohy. Kousek za novým hřbitovem je léčivá studánka zasvěcená právě Panně Marii, která pomohla mnoha lidem z okolí.
Kdysi dávno prý voda uzdravila nevidomou dívku ze Zdislavic, které rodiče pravidelně vymývali oči vodou ze studánky.Dlouho se ve Skále vyprávělo o ženě z Humpolce, která z vděčnosti za uzdravení těžce nemocného manžela lezla po kolenou po schodech vedoucích ke kostelu a na každém se pomodlila a děkovala za zázrak.Že těch schodů není málo, se můžete přesvědčit sami.
Byla kdysi v Leštině žena, která už skoro na oči neviděla. I prodala svůj statek a odjela se léčit do ciziny. Dlouho tam však nepobyla. Jaké bylo překvapení sousedů, když se za několik týdnů vrátila a spěchala ke studánce. Zjevila se jí v cizině Panna Maria a pravila jí: "Nebudeš-li skoupá k chudině, pomohu ti. Jdi k mé studánce tam doma, umyj si oči a dál uvidíš. Třikrát k ní putuj a třikrát se v ní umyj" . Proto se vrátila domů a učinila, jak jí Panna Maria poradila a zrak se jí vrátil. Koupila si jen malou chaloupku a všechny zbylé peníze z vděčnosti za uzdravení rozdala chudým.Ukaž obec Skála na mapě.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

*** ZNÁTE TO NA HUMPOLECKU ? ***

ŽIJU TADY 40.5% (1460)
MÁM ZDE CHATU, CHALUPU 10.8% (388)
ANO, ZNÁM TO TAM 16.7% (603)
OBČAS TUDY PROJÍŽDÍM 4.9% (178)
JEDNOU JSEM TAM BYL(A) 7.7% (277)
NIKDY JSEM TAM NEBYL(A) 19.4% (698)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Navštivte mojí fotogalerii

http://www.petrpechac.cz/
  

Přeji krásný den