*Studánka na Pípalově louce* Pramen pod židovským hřbitovem

12. října 2006 v 18:24 |  Pověsti
V lesoparku nedaleko židovského hřbitova je v louce pramen, u kterého prý podle pověsti skončí poslední válka zjednáním míru mezi třemi vladaři světa. Nezbývá, než si přát, aby se toto dávné proroctví brzy vyplnilo.
Byla podzimní noc a tma, že si chalupník, vracející se z Humpolce domů na Rozkoš, neviděl ani na špičku nosu. Kdyby tak byla lucerna, myslel si, když kráčel políčky za poplužním dvorem k židovskému hřbitovu a v tom najednou vidí, jak se od studánky pohybuje lucerna přímo k němu. Myslel si, že někdo jde také na Rozkoš, a tak slušně pozdravil a poděkoval za posvícení.
Odpovědi se však nedočkal, ale co, hlavně když bylo světlo. Lucerna mu svítila až na Rozkoš a najednou byla zase tma, chalupník zakopl a poroučel se k zemi. Sprostě zaklel a když se posbíral ze země, viděl světlo lucerny mířit po staré cestě k Orlíku.
Teprve teď si vzpomněl na vyprávění o lucerně, která létá od studánky na hrad. Pro jistotu poklekl a pomodlil se za bludné duše a od té doby kdykoliv kráčel kolem studánky, tak myslel na lucernu, ale už jí nikdy nespatřil.
Voda vytékající z trubky prameniště láká k napití, ale podle upozornění na tabulce u studánky je pitná pouze po převaření.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

*** ZNÁTE TO NA HUMPOLECKU ? ***

ŽIJU TADY 40.5% (1467)
MÁM ZDE CHATU, CHALUPU 10.8% (390)
ANO, ZNÁM TO TAM 16.7% (605)
OBČAS TUDY PROJÍŽDÍM 4.9% (179)
JEDNOU JSEM TAM BYL(A) 7.7% (279)
NIKDY JSEM TAM NEBYL(A) 19.3% (700)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Navštivte mojí fotogalerii

http://www.petrpechac.cz/
  

Přeji krásný den