Vilémov

27. října 2006 v 17:39 |  Obce v okolí Plačkova: Kamenice, Vilémov, Rozkoš a další.....
Dříve osada patřící ke vsi Plačkov, dnes předměstská část Humpolce, která navazuje na předměstskou část Rozkoš.V místech nynějšího Vilémova stála ještě v 18. století vrchnostenská koželužna, stojící o samotě. Patřila majitelům herálecko - humpoleckého panství, které stálo u zemědělské usedlosti nad rybníčkem. Od vrchnosti ji měl pronajatou žid Šimon Heršel, který z ní platil 50 zl. nájem a 6 zl. za ochranu ročně. Bydlel v ní s rodinou a s pomocníkem Salamonem. Když se vystěhoval a koželužna osiřela,přestěhovalo se do ní a jejího okolí několik rodin. Pro ně v roce 1794 majitel panství Konrád baron z Neffzernu, založil novou ves - Vilémov. Sám byl radou České dvorské kanceláře ve Vídni, o zdejší panství se mnoho nestaral a také je o deset let později prodal. Ves Vilémov nazval podle svého nejstaršího syna Viléma, když ten byl právě povýšen do hodnosti c. k. nadporučíka dragounů. Z Vilémova se stala zemědělská vesnička s několika hospodářstvími v souvislosti s rozvojem soukenické výroby v Humpolci. V 19. století se ves začala rozšiřovat o stavení a domky dělníků, kteří pracovali v soukenických závodech a jejich manželky pak na malích kouscích polí doma. Tento stav zůstává v podstatě dodnes, kdy Vilémov je již předměstskou částí.
Na návsi stojí kovová (traverzová) konstukce se zavěšeným zvonkem krytým stříškou s křížkem. Zvon údajně býval na nedaleké hasičské zbrojnici a po druhé světové válce byl přenesen na nově vzniklou zvoničku. Vedle této zvoničky stojí bohatě zdobený litinový křížek. Na mohutném žulovém podstavci čteme čtyřřádkový nápis: "Nákladem občanů Vilémovských v roku 1863".
V těsné blízkosti Vilémova vede železniční trať Havlíčkův Brod - Humpolec, a proto již v minulosti byly dělány pokusy o zřízení železniční zastávky, která tam není dodnes. Na vilémovském katastrálním území se nacházejí jímky a studně městského vodovodu a až do roku 1940 tu byl využíván lom s méně kvalitní žulou na stavební materiál. Dnes je v těchto místech závodiště (autodrom), kde se každoročně koná několik závodů a přebor ČR v autokrosu. Ukaž obec Vilémov na mapě. ***ZPĚT NA ZAČÁTEK***
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

*** ZNÁTE TO NA HUMPOLECKU ? ***

ŽIJU TADY 40.5% (1467)
MÁM ZDE CHATU, CHALUPU 10.8% (390)
ANO, ZNÁM TO TAM 16.7% (605)
OBČAS TUDY PROJÍŽDÍM 4.9% (179)
JEDNOU JSEM TAM BYL(A) 7.7% (279)
NIKDY JSEM TAM NEBYL(A) 19.3% (700)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Navštivte mojí fotogalerii

http://www.petrpechac.cz/
  

Přeji krásný den