Skála

28. října 2006 v 12:07 |  Obce v okolí Plačkova: Kamenice, Vilémov, Rozkoš a další.....
Skála je připomínána jako ves již roku 1352. Stávala zde tvrz, pravděpodobně v 2. polovině 14. století. Prvním majitelem Skály je uváděn Dik ze Skály, po něm zeman Přibík z Kamenice, z dalších majitelů v letech 1401 - 1404 Václav Vácha ze Skály a poté Maršík ze Skály, jehož pečeť byla na listině českých pánů, kteří vystoupili proti Husovu uvěznění v Kostnici. Rytířský rod ze Skály byl větví rodu z Kamenice, obojí používali erb se znamením psí hlavy. V době husitských válek bylo panství připojeno k Humpolci a o tvrzi se neobjevuje v literatuře žádná zpráva. Pozůstatky tvrze byly objeveny při stavebních pracích v roce 1998 jihozápadně od dnešního kostela Nanebevzetí Panny Marie. Dokladem toho je kamenné zdivo a nálezy zlomků keramiky ze 14. a 15. století. Skála patřila do roku 1559 k Humpolci, dva roky byla majetkem Lipnice, poté patřila Světlé nad Sázavou a od roku 1636 do roku 1843 byla majetkem panství Okrouhlice.
Skalnímu ostrohu nad vesnicí dominuje barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie, který byl znovu postaven na místě zaniklého gotického kostela (z roku 1728), patrně dle návrhu J. Santiniho. Vedou k němu kamenné schody z roku 1864.
Kostel se hřbitovem, márnicí a farou tvořil jeden komplex. Vnitřní vybavení kostela bylo patrně z 18. a 19. století. V posledních letech byl kostel bohužel několikrát vykraden. Dnes je okolo kostela parková úprava. Také fara je barokní, byla však postavena teprve roku 1787. Podél kostela vede stará silnice na nový hřbitov. Zde je hrob Heřmana Alferiho, původem z nedalekých Zdislavic, s esperantskou hvězdou a mírovým poselstvím.
Také je tu pohřbena předčasně zesnulá básnířka Milka Kotnová. Silnice ve Skále se vine jako stuha kolem komínu s čápy, rybníka a další zatáčkou opouští Skálu.
Po té se jezdí do Humpolce teprve od roku 1870. Stará silnice vedla do příkrého kopce kolem kostela, podél hřbitova k osadě Splav, odtud po hrázi Zdislavského rybníka do skalských lesů zvaných "Zadní Orlovy" na Bransoudovský kopec. Kopec u kostela byl postrachem formanů, v zimě byl jako "skleněný". Příkrý kopec přinášel živnost nejen hospodě na úpatí, ale i majiteli statku čp. 1, který půjčoval jako přípřež pár volů. Vybudováním severozápadní dráhy z Vídně přes Havlíčkův Brod do Prahy nastal živější provoz i na nové silnici do Humpolce.Ve Skále zemřel v roce 1944 malíř František Hladík, žák pražské akademie v letech 1908 - 1914, vlastní souborné výstavy měl v Humpolci 1930 a v Praze 1936. Ukaž obec Skála na mapě. *** ZPĚT NA ZAČÁTEK ***
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

*** ZNÁTE TO NA HUMPOLECKU ? ***

ŽIJU TADY 40.5% (1467)
MÁM ZDE CHATU, CHALUPU 10.8% (390)
ANO, ZNÁM TO TAM 16.7% (606)
OBČAS TUDY PROJÍŽDÍM 5% (180)
JEDNOU JSEM TAM BYL(A) 7.7% (280)
NIKDY JSEM TAM NEBYL(A) 19.3% (701)

Komentáře

1 Jana  Jedličková Jana Jedličková | E-mail | 2. července 2009 v 20:53 | Reagovat

     Mnohokráte díky za krásnou fotogalerii,která mě velice překvapila a zejména potěšila. Jsem již v důchodu a tak velice ráda jsem zhlédla místa mého dětství a mládí. (Skála,Leština,Rozkoš a Humpolec)
    Nyní už vím,že až nebudu moci alespoň jedenkrát za rok tato místa navšívit,tak se alespoň podívám na tyto stránky a budu žít vzpomínkami.

    Díky moc a moc za celý krásný blog.
                          Jana
  :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Navštivte mojí fotogalerii

http://www.petrpechac.cz/
  

Přeji krásný den