Hrobka u Herálce

26. října 2006 v 18:15 |  Památky a tip na výlet do 5 km
V lese za rybárnou, zarostlá křovím a stromovím se v žalostném stavu nachází ruina hrobky s kaplí bývalých majitelů Heráleckého panství Milner. Majetek byl jako německý zabaven po druhé světové válce a není omluvitelné, jak tato stavba zapsaná do seznamu uměleckých památek Čech a jedna z nejvýznamnějších novorenesančních staveb na bývalém okrese Humpolec dopadla.
Není starého data. Vždyť byla postavena v letech 1912 -1914. Po rozpadlém schodišti vstupujeme mezi 4 sloupy s dórskými hlavicemi a patkami, na níchž tu a tam ještě drží tzv. kanelování. Sloupy nesou mohutný trojúhelníkový profilovaný štít, na jehož vrcholu je umístěn jetelový kříž.
Kamenným ostěním, v němž byly zasazeny dřevěné dveře se dostáváme dovnitř stavby, která je osvětlena dvěma oválnými okénky v čele. Prostřední schodiště vede po schodech dolů do krypty. Otevřené železobetonové dveře lákají k nahlédnutí. Spoře osvětlený prostor podélným větracím okénkem v protilehlé stěně nám odhaluje celkem 16 oddělení na uložení rakví. Po osmi na každé straně a vždy dvě nad sebou. Vrátíme-li se ke vstupu, projdeme po levém či pravém schodišti do kaple. Na podlaze je obrovské množství rozpadajících se cihel ze spadlého stropu (kopule). V rozích a na stěnách jsou umístěny pilastry. Boční stěny mají mezi těmito stavebními prvky vpadliny a prostřední pole má v omítce vytaženou plastiku orámování slepého okna včetně oblouku a klenáku. Skutečná okna jsou umístěna v horní části bočních zdí. Jedná se o mohutný oblouk rozdělený na tři pole sloupy, které jsou opticky neseny pilastry.
Venkovní vzezření hrobky není o nic lepší. Nároží byla zdobena bosáží, boky pak lizénami, pilastry a vpadlinami. V horní části bočních vpadlin jsou patrné tzv. ornamenty (plastické ozdobné prvky) - v prostřední patrně pták s roztaženými křídly a v bočních tzv. festony - ozdobně naaranžovaný pruh látky. Ve výšce římsy předsíně obíhá kapli pás s vlnovkou.Střechou je krytá pouze předsíň. Omítka opadává,cihly se rozpadají a do stavby prší. Plech, ohořelé trámy a prkna ze střechy kaple jsou roztroušeny v okolí a tudíž je stavba za současného stavu odsouzena k zániku.*** ZPĚT NA ZAČÁTEK ***
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

*** ZNÁTE TO NA HUMPOLECKU ? ***

ŽIJU TADY 40.5% (1460)
MÁM ZDE CHATU, CHALUPU 10.8% (388)
ANO, ZNÁM TO TAM 16.7% (603)
OBČAS TUDY PROJÍŽDÍM 4.9% (178)
JEDNOU JSEM TAM BYL(A) 7.7% (277)
NIKDY JSEM TAM NEBYL(A) 19.4% (698)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Navštivte mojí fotogalerii

http://www.petrpechac.cz/
  

Přeji krásný den